czas na grilla !

Zaczął się czerwiec, od jutra długi weekend, w końcu ma być ciepły i społeczny to co..?

CZAS NA GRILLA !!

Tak więc dzisiaj kilka słów o mięsie w kontekście grillka. Kto lubi – ręce do góry!

Po pierwsze, i chyba najważniejsze.. jeśli nie wyobrażasz sobie grilla bez ociekającego tłuszczem konkretnego kawałka karkówy.. rozumiem. Każdy wybiera to, co dla niego najlepsze. Pamiętaj, stosując ogólnie zaleceń zdrowego odżywiania i pilnując się zasady 80/20 nawet na tą karkówkę znajdzie się miejsce w Twojej diecie. Jeśli jednak planujesz grillować 3x w tygodniu, robisz to często i w ten sposób zastępujesz sobie obiadki to przyłóż do tego trochę większą wagę i przeczytaj ten post 🙂

Kilka podstawowych zasad:

1. GRILL MUSI BYĆ CZYSTY. Niby oczywiste, wiem, ale czy każdy z Was dokładnie myje grilla po każdym użyciu? Zadbaj, aby dobrze go umyć z przypalonych resztek jedzenie przed użyciem.

2. MIĘSO TO NIE TYLKO KARKÓWKA.
Jeśli pierś z kurczaka to dla Ciebie rarytasek na grilla, pamiętaj że chudym mięsem będzie też schab, polędwica albo różne części drobiu – pałeczki, udka, skrzydełka.

3. BAW SIĘ FORMĄ. Grill to nie jest mięso z mięsem! Przygotuj kolorowe burgery, szaszłyki. Dodaj faszerowaną paprykę, pieczarki czy kukurydzę.

4. RYBA TO TEŻ MIĘSO. A do tego fantastycznie sprawdza się na grillu. Jest smaczna, soczysta, szybka i łatwa w przygotowaniu. Dodatkowo ma lepsze wartości odżywcze, dostarcza zdrowszych tłuszczów.

5. STOSUJ ZIOŁA I MARYNATY.
Nie tylko wzbogacisz smak swojej potrawy ale dodasz dużo witamin, związków mineralnych i przeciwutleniaczy.

6. PRZYGOTUJ DODATKI.
Nie tylko mięso się liczy! Rzuć na grilla kilka pieczarek, kolbę kukurydzy, bakłażana, cukinię, paprykę, szparagi.. 🙂 Przygotuj surówkę z ogórka i pomidora.

7. NIE GŁODUJ CAŁY DZIEŃ! Duża część z Was traktuje grilla jako „ucztę”, a nie normalny posiłek. Nie głoduj cały dzień, żeby wieczorem „móc najeść się na grillu”. Grill traktuj jak obiad lub kolację – normalny posiłek, a nie czas na nadrabianie zaległości i spożywanie zapotrzebowania kalorycznego z całego dnia.

8. NIE GRILLUJ W OGNIU, NIE DOLEWAJ NIC PODCZAS GRILLOWANIA. NIE JEDZ SPALENIZNY.

9. GRILLUJ NA TACKACH. To najlepszy pomysł, żeby tłuszcz z mięsa nie kapał do ognia i nie miał z nim kontaktu.

10. POKRÓJ MIĘSO NA MNIEJSZE KAWAŁKI. To krótszy czas obróbki termicznej, krótszy kontakt mięsa z temperaturą i zdrowsze jedzenie.

Niby proste, a czy na pewno?

Pamiętając o wszystkich wskazówkach życzę udanego długiego weekendu i miłego grillowania 🙂
<3 <3 <3

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.