Bób nie tylko jest pyszny, ale przede wszystkim bardzo zdrowy! Urozmaica latem nasze codzienne menu, ale również dostarcza naszemu organizmowi wiele cennych składników mineralnych i witamin.
Lato to okres, kiedy dostępne jest wiele świeżych warzyw i owoców, dlatego warto pamiętać o wykorzystaniu sezonu i szczególnym wzbogacaniu naszego organizmu w niezbędne minerały i witaminy. Jednym z bogatych w składniki odżywcze warzyw jest bób.
Podstawowe pytanie – odchudza czy tuczy?
Bób jest dość kaloryczny. W 100g gotowanego warzywa znajduje się prawie 80 kcal. Warto jednak zaznaczyć, że dzięki małej zawartości tłuszczu, a dużej ilości błonnika pokarmowego powinien być bardzo pożądanym składnikiem diety redukcyjnej. Jest warzywem odżywczym. Daje on uczucie sytości i spowalnia proces trawienia, wspomaga oczyszczanie organizmu z toksyn. Dlatego warto spożywać go nawet, kiedy chcemy zrzucić kilka zbędnych kilogramów.
Wartości odżywcze bobu w 100 g
Wartość energetyczna – 76 kcal
Białko ogółem – 7,1 g
Tłuszcz – 0,40 g
Węglowodany – 8,2 g
Błonnik – 5,8 g
Właściwości lecznicze bobu:
Przede wszystkim białko i błonnik!
Bób jest zaliczany do warzyw strączkowych i tak jak one, zawiera dużą ilości białka o wysokiej wartości biologicznej. Jakość białka w posiłku z bobem może być równa białku mięsa, jaj i ryb. Warto łączyć go z orzechami bądź produktami pełnoziarnistymi jak kasza, makarony itp. Bób jest składnikiem bogatym w lektynę, rodzaj białka, która łączy się z błonami komórek w jelicie powodując hamowanie namnażania komórek nowotworowych jelita grubego. Jest warzywem bogatym również w błonnik pokarmowy, który poprawia perystaltykę jelit, funkcjonowanie przewodu pokarmowego, a także przyspiesza okres trawienia, co powoduje szybszą utratę masy ciała.
Kwas foliowy
Jest kolejnym składnikiem, który znajdziemy w bobie. Jedna garść nieugotowanego bobu spełnia 1/3 dziennego zapotrzebowania na foliany, które regulują stężenie homocysteiny wspomagając układ krążenia (nadmiar homocysteiny powoduje zaburzenia w krzepnięciu krwi oraz uszkadza naczynia krwionośne). Głównym skutkiem niedoboru kwasu foliowego jest zaburzenie prawidłowego rozwoju płodu, co oznacza, że zwłaszcza kobiety planujące ciąże powinny suplementować ten składnik. Niedobór folianów może również powodować ogólne osłabienie, bóle głowy, problemy ze snem i rozdrażnienie dlatego nie tylko kobiety w ciąży, ale każdy z nas powinien wykorzystywać i cieszyć się z dostępności bobu w lato.
Bób obniża poziom cukru we krwi
Dzięki sporej ilości błonnika nie tylko wspomaga odchudzanie, ale również powinien znaleźć się w diecie osób chorujących lub zagrożonych cukrzycą. Błonnik ma działanie obniżające stężenie glukozy. Ponadto bób charakteryzuje się niskim indeksem glikemicznym, co po spożyciu powoduje stopniowy, a nie gwałtowny wzrost stężenia cukru we krwi.
Wpływ bobu na zakwaszenie organizmu
Minerały znajdujące się w bobie, takie jak wapń, magnez, potas, sód powodują, że warzywo to zaliczamy do działających alkalizująco, czyli zasadotwórczo. Oznacza to, że spożywanie bobu może pomóc w uniknięciu zakwaszenia organizmu. Produkty zakwaszające to mięso, wędliny, sery, słodycze. W celu zachowania równowagi kwasowo-zasadowej powinniśmy spożywać codziennie produkty alkalizujące w stosunku do kwasotwórczych w stosunku 80% : 20%.
Antynowotworowe działanie bobu
Bób jest warzywem bogatym w specyficzny rodzaj białka zwany lektyną. Badani wykazali, że lektyna wnika w błonę śluzową jelita dzięki czemu uniemożliwia powstawanie nowotworowych komórek oraz hamuje namnażanie komórek już zmutowanych. Częste spożywanie bobu może w znacznym stopniu zmniejszyć ryzyko zachorowalności na raka jelita grubego.
Bób w chorobach układu krążenia
Tak jak wspominałam, bób jest idealną alternatywą dla białka pochodzenia zwierzęcego. W 100g znajduje się aż 7,1g białka, co jest doskonałym wariantem dla osób cierpiących na choroby układu krążenia, które powinny w swojej diecie ograniczyć mięso bogate zarówno w białko jak i niezdrowe kwasy tłuszczowe. Bób jest bogaty w potas, natomiast zawartość sodu w nim jest niewielka. Dzięki zawartości błonnika sprzyja obniżeniu poziomu cholesterolu, co powoduje regulację ciśnienia krwi.
Bób w leczeniu anemii
Istnieją różne rodzaje anemii, jednak bób pomaga w leczeniu zarówno tej spowodowanej niedoborem żelaza, jak i tej od braku kwasu foliowego i witaminy B12. Składniki te są niezbędne do produkcji czerwonych krwinek, a co za tym idzie transportu tlenu do komórek, a spożywanie bobu dostarcza dużej ich ilości.
Choroba Parkinsona
Nie wiem czy wiecie ale znaczna część lekarstw przeciwko chorobie Parkinsona powstaje na bazie bobu, dzięki temu, że jest on naturalnym źródłem lewodopy (aktywnej formie dopaminy), która może poprawiać sprawność ruchową chorego. Warto jednak wiedzieć, że chorzy, którzy spożywają leki z lewodopą przed spożywaniem bobu powinni skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem, ponieważ bób może zaburzać prawidłową pracę leku znacznie zwiększając jego stężenie.
Mój ulubiony przepis na obiad z bobem
Schab z bobem i młodymi ziemniakami
Porcja dla 2 osób, czas przygotowania do 30 minut.
Składniki:
- 30-40 dag schabu
- 30 dag bobu
- 30-40 dag młodych ziemniaków
- dymka ze szczypiorkiem
- odrobina posiekanego koperku
- 1-2 ząbki rozdrobnionego czosnku
- oliwa
- olej do smażenia
- 1-2 łyżki sera tartego (parmezan, pecorino, itp.)
- sól, pieprz
Sposób przygotowania:
- Dokładnie umyć ziemniaki i ugotować w łupinkach
- Umyć i wstawić bób do gotowania
- Schab pokroić w plastry o grubości 2 cm, a następnie w paseczki szerokości palca
- Dymkę ze szczypiorkiem pokroić w plasterki
- Ugotowany bób wyłuskać (chyba, że lubimy niełuskany 🙂 )
- Ziemniaki odcedzić i pozostawić na chwilę do wystygnięcia
- Na patelni mocno rozgrzać olej, a następnie smażyć ziemniaki do mocnego zrumienienia
- W tym samym czasie na drugiej patelni smażyć schab z dymką i szczypiorkiem na rumiano, doprawić solą i pieprzem
- Wyłożyć na talerze schab, ziemniaki i bób. Ziemniaki posypać koperkiem, bób posypać czosnkiem, startym serem i polać oliwą.
3 thoughts on “Dlaczego warto jeść bób?”
Nice posts! 🙂
___
Sanny
Look my site is good
___
http://davesdevotional.org
Look my site is good
___
http://afcmarseille.com