najczęstsze błędy żywieniowe

Dlaczego nie warto stosować wyżej wymienionych opcji?

Krótkie wyjaśnienie najczęściej popełnianych błędów żywieniowych..

1. Dieta „DETOX” to nic dobrego dla Twojego organizmu! A teksty „zacznij detoks teraz, a za 2 tyg będzie -15kg” to tylko chwyt marketingowy i zapewniony efekt jojo. WAŻNE! Jeśli jesteś zdrowy, masz sprawną wątrobę, nie cierpisz na choroby nerek to… NIE MUSISZ robić detoksu! Nasz organizm sam się oczyszcza i sam się regeneruje, a stosowanie wymyślnych soków oczyszczających wcale nie wpływa na niego pozytywnie, a wręcz przeciwnie, może przynieść odwrotny skutek.

2. Diety 1000 kcal lub mniej to tak zwane diety głodówkowe. Są tragicznym wyborem, ponieważ prowadzą do wielu konsekwencji zdrowotnych, jak np. gorsze samopoczucie, słaba regeneracja, zły stan włosów, skóry i paznokci, zaburzenia odżywiania, a u Pań zanik miesiączki i problemy z zajściem w ciąże. ZDECYDOWANIE ODRADZAM!

3. Eliminowanie produktów żywieniowych, jeśli nie masz ku temu powodów, jest totalnie nielogiczne i nierozsądne. Np. jeśli eliminujesz laktozę, może okazać się, że przestajesz pić nabiał, a co za tym idzie nie dostarczasz wapnia, magnezu, witaminy D i innych składników mineralnych, możesz doprowadzić do niedoborów, które niekorzystnie wpłyną na Twoje zdrowie. W związku z tym – najpierw należy zdiagnozować problem, a następnie ograniczyć lub ewentualnie odstawić dany produkt.

4. Temat picia wody z cytryną to jeden z tak zwanych „tematów rzeka”.. Co to oznacza? Jeżeli picie wody z cytryną pomaga Ci zadbać o prawidłowe nawodnienie Twojego organizmu, to dobrze, możesz ją spożywać, nie zaszkodzi :). Pamiętaj jednak, że nie ma to żadnych magicznych właściwości, nie detoksykuje organizmu, nie odchudza, nie odkwasza.

5. Jeśli jesteś na diecie to zapewne liczysz kalorie. I bardzo dobrze! Pamiętaj jednak, że skrupulatne liczenie każdej jednej kalorii to strata czasu. Wiadomo, pieczywo, mięso, tłuszcze – koniecznie! Natomiast plasterek ogórka lub pomidora, jedna rzodkiewka czy liść sałaty to wartości równe prawie 0 kcal. Wliczanie ich mija się z celem, może jedynie zniechęcić Cię do przestrzegania diety, pogorszyć Twoje relacje z jedzeniem i wpłynąć na Ciebie negatywnie, do czego oczywiście nie możemy dopuścić.

6. Zjedzenie posiłku w gronie najbliższych, bez telefonu i telewizji, daje dużo więcej korzyści psychologicznych i jest zdecydowanie ważniejsze niż ilość znajdujących się w nim kalorii i tłuszczów. W przypadku niedzielnego obiadku z mamą czy babcią zalecam zdrowy rozsądek, lepsze wybory, radość i smacznego! Wszystko można ze sobą połączyć i jeśli resztę tygodnia dbamy o siebie i ilość dostarczanych kalorii to ta jedna porcja nas nie zabije! 🙂


Coś jeszcze zalicza się do tej listy ? Masz jakiś pomysł ? 🙂

5 thoughts on “najczęstsze błędy żywieniowe

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.