Jeśli wybierasz się do dietetyka po raz pierwszy i nie wiesz, jak przygotować się do takiej wizyty to świetnie trafiłeś! Oto kilka wskazówek, jak naszykować się na takie spotkanie. Przede wszystkim warto stworzyć dzienniczek żywieniowy. Nie jest to nic obowiązkowego, jednak znacznie usprawni pracę dietetyka. W takim dzienniczku 3-dniowego bieżącego notowania zapisujemy wszystkie rzeczy, jakie spożyliśmy w ostatnim czasie. Chodzi tu zarówno o jedzenie, jak i napoje. Trzeba zaznaczyć, że do dzienniczka konieczne jest również wpisanie wszystkich przekąsek między posiłkami. Warto, aby taki dzienniczek składał się z minimum jednego normalnego dnia w pracy/szkole i jednego weekendowego dnia. W dzienniczku uwzględniamy produkty, godzinę spożywanych posiłków oraz ich wielkość. Jeśli nie masz czasu przygotować dzienniczka, nie szkodzi. Zastanów się tylko co spożywałeś w ostatnim czasie, a na wizycie dietetyk to zapisze – zdecydowanie usprawnia to pracę i ułatwia ułożenie jadłospisu uwzględniając nawyki i preferencje smakowe pacjenta.
Drugim ważnym elementem na pierwszej wizycie u dietetyka jest analiza masy ciała. Odbywa się za pomocą specjalistycznych wag wykorzystujących bioimpedencję elektryczną. Na taką wagę wchodzi się gołą stopą, więc wygodniej przyjść w skarpetkach niż rajtuzach. Pomiar na takim analizatorze powinien być wykonany na czczo bądź nie krócej niż 4 godziny po jedzeniu. Warto zaznaczyć, że poprawnie wykononany pomiar jest wtedy, kiedy przed ważeniem nie spożywamy używek, takich jak: alkohol, mocna kawa i herbata. Ważne jest aby poinformować dietetyka o cyklu menstruacyjnym. Jeśli zażywasz leki diuretyczne – również trzeba to zaznaczyć, ponieważ wyniki na analizatorze mogą być zmienione przez te farmaceutyki.
Pytania jakie zada Ci dietetyk, poza wywiadem lekarskim i żywieniowym będą się opierać przede wszystkim na Twojej aktywności fizycznej, przebytych chorobach i przyjmowanych lekach. Warto jest więc zapisać gdzieś wszystkie zażywane przez Ciebie leki i suplementy diety, ponieważ niektóre mogą wchodzić w interakcje z pożywieniem.
Najważniejsza jednak podczas pierwszej wizyty jest szczerość. Należy sumiennie, zgodnie z prawdą odpowiedzieć na wszystkie pytania dietetyka, wtedy wasza współpraca będzie układała się pomyślnie, a Twoja dieta będzie bardziej efektywna i łatwiej będzie Wam wspólnie osiągnąć postawiony cel.